Psychoterapie je metoda léčby duševních poruch psychologickými prostředky, uplatňuje se také při prevenci rozvoje duševních poruch a podporuje harmonický rozvoj lidské osobnosti. V rámci psychoterapie mohou být využívány rozličné prvky psychologické pomoci – rozhovor zaměřený na porozumění sobě i okolí, sebepoznání, podporu, terapeutický vztah mezi terapeutem a klientem, sugesce, relaxace, hypnóza, trénink určitého chování, nácvik žádoucích reakcí, analýzu snů, automatických myšlenek a mnohé další.
Psychoterapeutický kontakt v systematické individuální terapii je obvykle pravidelný v rozpětí setkávání jednou za jeden až dva týdny, podle potřeby i častější. Cíl psychoterapie je určen zakázkou, kterou spoluvytváří klient s terapeutem. Z nejčastějších zakázek můžeme jmenovat zmírnění či léčba psychopatologické symptomatiky, porozumění sobě, hlubší seberozvoj, řešení osobních i interpersonálních konfliktů, zvládání stresové zátěže.

V naší praxi zastáváme integrativní přístup v psychoterapii, který kombinuje výhody rozmanitých psychoterapeutických škol. Využíváme zejména prvky:
- Integrativní psychoterapie
- Humanistické psychoterapie
- Racionálně-emoční terapie
- Kognitivně-behaviorální terapie
- Dynamické psychoterapie
- Hypnoterapie
V rámci individuální psychoterapie často reagujeme na požadavek na spolupráci v řešení:
- Poruch emotivity a nálady – deprese, manie, úzkostné poruchy, záchvaty úzkosti, fobie, obsedantně kompulzivní poruchy…
- Závislosti – ambulantní dolečování závislosti na alkoholu a drogách po návratu z psychiatrické léčebny, redukce rizik při užívání návykových látek…
- Stresových poruch – vyrovnávání se s dopadem stresu, traumatu, posttraumatické stresové poruchy…
- Stabilizace osobnostních projevů – osobnostní růst a seberozvoj u disponovaných zranitelných osob…
- Vyrovnávání se s dopady duševní poruchy – schizofrenie, psychózy…
- Kognitivního tréninku, rozvoje kognitivních funkcí – traumata hlavy, kognitivní deficit při neurologických poruchách…